10 کاربرد مهم حسابداری در شرکت ها

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

در خیلی از شرکت ها به مرور زمان حسابداری به یک کار روزمره جهت ثبت و بایگانی اسناد مالی تبدیل می شود. و این سوال پیش می آید که آیا هدف و کاربرد حسابداری صرفا ثبت و بایگانی اسناد است؟

در این مقاله می‌خواهیم مروری داشته باشیم بر بعضی اهداف و کاربردهای حسابداری که شاید به مرور زمان آن ها را فراموش کرده باشیم:

1) ثبت دائمی رکوردهای مالی: حساب و اسناد تراکنش ها و معاملات مالی ممکن است درآینده مورد رجوع و استفاده ما قرار گیرد. برای همین باید آنها را به صورت منظم ثبت و بایگانی کنیم. یک تراکنش مالی ممکن است جهت رفع مغایرت با طرف حساب ها، رسیدگی مالیاتی و یا حسابرسی صورتهای مالی و … بارها مورد استفاده قرار گیرد.

2) برنامه ریزی های عملیاتی آینده: با ثبت اطلاعات مالی می توانیم از آن برای پیش بینی و برنامه ریزی دوره های آتی استفاده کنیم. بودجه بندی عملیاتی در شرکت ها معمولا بر اساس همین اطلاعات ثبت شده در گذشته صورت می گیرد. اطلاعات گذشته دقیق ترین چیزی است که بر مبنای آن می توانیم وضعیت های پیش رو را تجزیه و تحلیل و برنامه ریزی کنیم.

3) جلب اعتماد سرمایه گذاران: ثبت اطلاعات و سوابق مالی می تواند برای ما اعتبار ایجاد کند. موفقیت مالی شرکت که بر مبنای سیستم حسابداری و صورتهای مالی حسابرسی شده مورد تایید قرار گرفته باشد اعتبار زیادی برای ما ایجاد خواهد کرد. با این اعتبار می توانیم از وام ها و سرمایه گذاری های اعتبار دهندگان و سرمایه گذاران بهره ببریم. علی الخصوص بانک ها و فعالان بازار سرمایه صورتهای مالی را مبنای اصلی تصمیمات خود قرار می دهند.

4) استفادۀ بهینه از منابع: یکی از مسائل اصلی اقتصاد مسئلۀ کمیابی است. کمیابیِ منابعی که در اختیار داریم و می خواهیم از آن بیشترین سود را کسب کنیم. اطلاعات حسابداری به ما کمک می کند تا بتوانیم میزان سودی که از منابع خود کسب می کنیم را اندازه گیری و با میزان سود مورد انتظار خود مقایسه کنیم. تداوم فعالیت و سرمایه گذاری در یک فعالیت اقتصادی بستگی به این دارد که سود حاصل شده از آن با سود مد نظر ما مطابقت داشته باشد.

5) تصمیم گیری: اطلاعات حسابداری در امور مختلف شرکت به ما معیارهایی برای تصمیم گیری می دهد. در بازاریابی و قیمت گذاری، منابع انسانی، مخارج سرمایه ای و … می توان از اطلاعات حسابداری استفاده کرد. این مباحث بیشتر در حسابداری مدیریت مورد بررسی قرار می گیرد و متدها و روش های مختلفی برای استفاده از اطلاعات حسابداری در تصمیم گیری وجود دارد.

6) سیاست گذاری های استراتژیک و مدیریت ریسک: اطلاعات و گزارشات حسابداری می تواند در سیاست گذاری های بلند مدت و استراتژیک شرکت جهت سرمایه گذاری و تولید محصولات و … مورد استفاده قرار گیرد. روندهای بلند مدت می تواند اطلاعات خوبی جهت مدیریت ریسک های احتمالی در آینده به ما بدهد، تا قبل از مواجهه با بحران ها بتوانیم جهت مدیریت آن ها برنامه ریزی کنیم. همچنین با اطلاعات دقیق حسابداری می توانیم نسبت به توسعه و گسترش کسب و کار یا کوچک کردن آن تصمیم گیری کنیم.

7) عارضه یابی: اطلاعات حسابداری در موارد زیادی می تواند جهت کشف عارضه ها و مشکلات شرکت کارساز باشد. از تحلیل حساب ها و نسبت های مالی سیستم حسابداری می توانیم خیلی از مشکلات عملیاتی را کشف و درک کنیم. البته تحلیل هایی از این دست نیاز به تبحر و آگاهی خاصی دارد و معمولا در کنار نگرش جامع به سازمان است که اثربخشی مناسب را خواهد داشت.

8) ارزیابی و کنترل عملکرد: یکی از کاربردهای اطلاعات حسابداری، بررسی و ارزیابی عملکرد واحد تجاری و مدیران آن است. همان طور که در فصل قبل توضیح دادیم هیئت مدیره و سهامداران از گزارشات مالی جهت ارزیابی عملکرد مدیرعامل و مدیران ارشد اجرایی شرکت استفاده می کنند. در سطح شرکت نیز مدیر عامل و مدیران ارشد از اطلاعات حسابداری جهت ارزیابی عملکرد مدیران میانی و عملیاتی واحدهای مختلف استفاده می کنند.

9) الزامات قانونی: الزامات قانونی وجود دارد که برای رعایت آنها نیاز به حسابداری داریم. پایۀ خیلی از موارد مانند قوانین مالیاتی انجام امور حسابداری است. مالیات شما بر حسب اظهارنامه مالیاتی و اسناد و مدارک حسابداری تعیین می شود و در صورت نقص مدارک حسابداری متحمل جریمه هایی خواهید شد.

10) شفافیت مالی: در کل حسابداری با ایجاد شفافیت مالی نقش مهمی در پیشرفت و عدالت اقتصادی جامعه ایفا می کند. با اطلاعات و گزارشات مفید و دقیق حسابداری همۀ ذینفعان یک شرکت می توانند بهترین برنامه ریزی و تصمیم گیری را داشته باشند. به عنوان مثال شرکا و سهامداران در شرکتی که سیستم منظم حسابداری دارد اعتماد بیشتری به یکدیگر و در نتیجه آن کسب و کار خواهند داشت و همین امر می تواند موجب تداوم و بقای آن کسب و کار شود.

حسابداری فقط ثبت و بایگانی رویدادهای مالی نیست بلکه کاربردها و اهداف فراوان دیگری نیز دارد، در این مقاله سعی کردیم 10 مورد از مهم ترین کاربردهای حسابداری در کسب و کارها را توضیح دهیم.

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Last Minute Vacations Package

SAVE UP TO 80%

Enter Your Email To Find Discount On Your Dream Vacations!
GET MY DISCOUNT OFFER
Hurry up, Limited Deals Available!
close-link

آیا قبل از خرید می‌توانم بخشی از کتاب را مطالعه کنم؟

بله، حتماً. رضایت شما خیلی بیشتر از فروش یک کتاب برای ما اهمیت دارد. ما هم مثل شما در هنگام خرید دوست داریم اطمینان کافی را پیدا کنیم. 

ایمیل‌تان را وارد کنید تا بلافاصله 60 صفحۀ اول کتاب را بصورت رایگان برایتان ایمیل کنیم. بخش زیادی را برایتان ارسال می‌کنیم تا با خیال راحت تصمیم‌گیری کنید.
 
همین الان 60 صفحه اول را برایم ایمیل کنید.
close-link

برای دانلود مینی دورۀ «حسابداری برای مدیران» ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید.

پس از اینکه ایمیلتان را وارد کردید، لینک دانلود ویدئوها پس از چند دقیقه برایتان ارسال می‌شود.
 
همین الان لینک دوره را برایم ایمیل کنید.
close-link
question