پنج قانون مالی مهم که هر مدیری باید با آنها آشنا باشد

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

در حیطه مسائل مالی یک کسب و کار قوانین زیادی وجود دارد که به عنوان یک مدیر باید با برخی از آنها آشنایی کافی را داشته باشید. در این مقاله قصد داریم پنج قانون مهم را توضیح بدهیم. با دانستن این قوانین بخش زیادی از قوانین مالی مربوط به کسب و کار را یاد خواهید گرفت.

1) قانون تجارت: قانون تجارت در سال ۱۳۱۱ در ششصد ماده و بر مبنای قانون تجارت ۱۸۰۷ فرانسه توسط مجلس شورای ملی تهیه و تصویب شد. این قانون مهم‌ترین مجموعه مدون قوانین مربوط به امور تجاری و بازرگانی در ایران است که اصول مربوط به معاملات تجاری، دفاتر تجارتی، اسناد تجاری، دلالی، حق‌العمل کاری، قرارداد حمل‌ونقل، قائم‌مقام تجارتی، ضمانت، ورشکستگی، اسم تجارتی و شخصیت حقوقی و … را شامل می‌شود. بسیاری از کارشناسان این قانون را قدیمی می دانند و معتقد هستند با توجه به تغییرات زیادی که در دهه های اخیر در مسائل اقتصادی صورت گرفته است نیاز به اصلاح این قانون وجود دارد.

2) قانون مالیات های مستقیم: قانون مالیات های مستقیم قانون اصلی وضع و وصول مالیات از فعالیت های اقتصادی در ایران است. مالیات های مستقیم یعنی مالیات های که به صورت مستقیم بر درآمد افراد اعم از حقیقی و حقوقی وضع شده و وصول می گردد. این قانون مبنای محاسبه مالیات عملکرد شرکت ها، مالیات بر حقوق کارمندان، مالیات بر درآمد مشاغل، مالیات بر ارث، مالیات بر درآمد املاک و … است.

قانون مالیات های مستقیم در ایران برای اولین بار در سال 1345 به تصویب رسید. این قانون بعد از انقلاب دچار تغییراتی شد و قانون مالیات های مستقیم جدید در سال 1366 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. این قانون به لحاظ برخی مشکلاتی که در حین اجرای آن پیش آمد چند بار اصلاح گردید که آخرین اصلاحیه آن مربوط به تاریخ 31/4/1394 است. متن کامل این قانون را می توانید از سایت سازمان امور مالیاتی به نشانی http://www.intamedia.ir مشاهده نمایید.

3) قانون مالیات بر ارزش افزوده: قانون مالیات بر ارزش افزوده در ایران قانونی تقریبا جدید است که در سال 1387 به تصویب رسیده و اجرایی شد. مالیات ارزش افزوده مالیات غیر مستقیمی است که خریدار آن را به همراه بهای کالا یا خدمات می‌پردازد و فروشنده موظف است مقدار مالیات دریافتی را به خزانه دولت واریز کند. نرخ مالیات بر ارزش افزوده در حال حاضر 9 درصد است و فروشندگان کالا و خدمات موظف هستند مالیات بر ارزش افزوده را در فاکتورهای خود درج و از مشتری اخذ کرده و مبلغ آن را به اداره مالیات پرداخت کنند.

4) قانون کار: قانون کار در ایران مبنای اصلی توافقات و قراردادهای کارگری و کارفرمایی است. همۀ کارفرمایان، کارگران، کارگاه ها، تولیدی ها و موسسات صنعتی و خدماتی و کشاورزی و … مکلف هستند از این قانون تبعیت کنند. این قانون 12 فصل و 203 ماده است که مسائلی نظیر قراداد کار، شرایط کار، حق السعی، خاتمه قرارداد، تعطیلات و مرخصی ها، خدمات رفاهی کارگران و … در آن ذکر شده است. این قانون در سال 1369 با تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام اجرایی شد.

5) قانون تامین اجتماعی: قانون تامین اجتماعی ناظر بر فعالیت ها و خدمات سازمان تامین اجتماعی در ارتباط با بیمه شدگان و کارفرمایان است. یکی از معروف ترین مواد این قرارداد ماده 38 است که در مورد حق بیمه قراردادها است.

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Last Minute Vacations Package

SAVE UP TO 80%

Enter Your Email To Find Discount On Your Dream Vacations!
GET MY DISCOUNT OFFER
Hurry up, Limited Deals Available!
close-link

آیا قبل از خرید می‌توانم بخشی از کتاب را مطالعه کنم؟

بله، حتماً. رضایت شما خیلی بیشتر از فروش یک کتاب برای ما اهمیت دارد. ما هم مثل شما در هنگام خرید دوست داریم اطمینان کافی را پیدا کنیم. 

ایمیل‌تان را وارد کنید تا بلافاصله 60 صفحۀ اول کتاب را بصورت رایگان برایتان ایمیل کنیم. بخش زیادی را برایتان ارسال می‌کنیم تا با خیال راحت تصمیم‌گیری کنید.
 
همین الان 60 صفحه اول را برایم ایمیل کنید.
close-link

برای دانلود مینی دورۀ «حسابداری برای مدیران» ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید.

پس از اینکه ایمیلتان را وارد کردید، لینک دانلود ویدئوها پس از چند دقیقه برایتان ارسال می‌شود.
 
همین الان لینک دوره را برایم ایمیل کنید.
close-link
question