پنج اقدام مهمی که پس از ثبت شرکت باید انجام دهید

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

1) پلمپ دفاتر قانونی شرکت:

دفاتر قانونی شرکت شامل دفتر روزنامه و کل است. این دفاتر جهت درج حسابهای مالی شرکت استفاده می شود. زمانی که شرکت را ثبت و شروع به فعالیت و ثبت اسناد حسابداری می کنید، طبق قانون وظیفه دارید رویدادهای مالی خود را در دفاتر روزنامه و کل ثبت نمایید.

دفاتر قانونی فقط از طریق اداره ثبت شرکت ها قابل تهیه است. برای تهیه این دفاتر باید اظهارنامه پلمپ دفاتر را در سایت اداره ثبت شرکت ها تکمیل نمایید و رسید تکمیل اظهارنامۀ خود را برای اداره ثبت شرکت ها ارسال کنید. پس از مدتی ادارۀ ثبت شرکت ها دفاتر درخواستی شما را از طریق پست برایتان ارسال می کند. این دفاتر منگوله دار است و اطلاعات آن طی دو برچسب در ابتدا و انتهای دفتر قید شده است.

توجه داشته باشید که تهیه دفاتر قانونی مهلت قانونی بخصوصی دارد. این مهلت برای شرکت های تازه تاسیس حداکثر دوماه پس از تاریخ ثبت شرکت و در سالهای بعد قبل از شروع سال مالی جدید است. به عنوان مثال برای درخواست دفاتر سال مالی 1399 تا پایان سال 1398 فرصت دارید. ( البته پلمپ دفاتر طی سال مالی نیز امکان پذیر است، فقط در صورتی که تا تاریخ پلمپ هیچ گونه فعالیت مالی صورت نگرفته باشد.)

2) تشکیل پرونده در ادارۀ مالیات:

پس از تهیۀ دفاتر قانونی نوبت تشکیل پرونده در ادارۀ مالیات است. برای تشکیل پرونده، ابتدا باید حوزۀ مالیاتی مختص خود را پیدا کنیم. برای این منظور با همراه داشتن آدرس دقیق و کدپستی محل فعالیت خود به نزدیک ترین اداره مالیات محل فعالیت خود مراجعه می‌کنیم. توجه داشته باشید که نزدیک ترین اداره مالیات به شما، لزوما اداره مالیات مختص محل فعالیت شما جهت تشکیل پرونده مالیاتی نیست. برای پیدا کردن اداره مالیاتی خود باید به نقشه هایی که در قسمت اطلاعات اداره مالیات است توجه کنیم و از روی نقشه حوزه مالیاتی خود را دقیقا پیدا کنیم و به آن مراجعه کنیم. برای راهنمایی بهتر می توانیم از کارمندان بخش اطلاعات اداره مالیات سوال کنیم. پس از پیدا کردن حوزه مالیاتی خود باید به آن مراجعه کرده و با ارائه مدارک لازم در آن تشکیل پرونده بدهیم.

3) ثبت نام شماره اقتصادی:

پس از تشکیل پرونده در ادارۀ مالیات باید در سامانه اینترنتی ثبت نام کد اقتصادی در سایت tax.gov.i اطلاعات خود را وارد کنیم. با ثبت نام در این سامانه یک کد اقتصادی 12 رقمی به شرکت شما اختصاص پیدا می کنید که این کد اقتصادی در تمام فاکتورها و قراردادها باید ذکر شود.

4) ثبت نام در سامانه مالیات بر ارزش افزوده:

مالیات ارزش افزوده نوعی مالیات بر مصرف است که از خریدار کالا و خدمات اخذ می شود ولی وظیفۀ اخذ و پرداخت آن به عهده فروشنده است. اگر کالای های موضوع فعالیت شما جزء کالاهای مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده است شما موظف هستید مالیات ارزش افزوده را به مبلغ فاکتور خود اضافه کنید و آن را از مشتری دریافت و به سازمان ارزش افزوده پرداخت کنید. برای این منظور ابتدا باید در سامانه ارزش افزوده ثبت نام کنید.

5) ثبت نام در تامین اجتماعی:

طبق قانون کار، هر کارفرمایی مکلف است کلیه کارمندان و کارگران خود اعم از دائم و موقت و پاره وقت و … را بیمه نموده و حق بیمه آن ها را پرداخت کند. در غیر این صورت کارمندان می توانند به وزارت کار شکایت کرده و درخواست بیمه نمایند. به همین منظور کارفرمایان کارگاههای مشمول قانون کار می بایست با مراجعه به نزدیک ترین شعبه تامین اجتماعی محل فعالیت خود تشکیل پرونده داده و کد کارگاه دریافت نمایند و با ثبت نام کارمندان تحت کدکارگاه خود آنان را بیمه نمایند و در آخر هر ماه لیست بیمه ماهانه کارمندان را ارسال و حق بیمه آنان را پرداخت نمایند.

نتیجه گیری: این پنج اقدام مهم را در اولویت کارهای خود پس از ثبت شرکت قرار دهید تا با انجام به موقع آن از جرایم قانونی و مشکلات ناخواسته بعدی در امان باشید.

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Last Minute Vacations Package

SAVE UP TO 80%

Enter Your Email To Find Discount On Your Dream Vacations!
GET MY DISCOUNT OFFER
Hurry up, Limited Deals Available!
close-link

آیا قبل از خرید می‌توانم بخشی از کتاب را مطالعه کنم؟

بله، حتماً. رضایت شما خیلی بیشتر از فروش یک کتاب برای ما اهمیت دارد. ما هم مثل شما در هنگام خرید دوست داریم اطمینان کافی را پیدا کنیم. 

ایمیل‌تان را وارد کنید تا بلافاصله 60 صفحۀ اول کتاب را بصورت رایگان برایتان ایمیل کنیم. بخش زیادی را برایتان ارسال می‌کنیم تا با خیال راحت تصمیم‌گیری کنید.
 
همین الان 60 صفحه اول را برایم ایمیل کنید.
close-link

برای دانلود مینی دورۀ «حسابداری برای مدیران» ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید.

پس از اینکه ایمیلتان را وارد کردید، لینک دانلود ویدئوها پس از چند دقیقه برایتان ارسال می‌شود.
 
همین الان لینک دوره را برایم ایمیل کنید.
close-link
question