هشت نهاد مالی که مدیران باید با آن آشنا باشند

زمان مطالعه: 4 دقیقه
0
(0)

مدیران با سازمان ها و نهادهای مالی مختلفی در ارتباط هستند. بعضی از این سازمان ها بصورت مستقیم با شما در ارتباط خواهند بود. مانند سازمان امور مالیاتی، سازمان تامین اجتماعی، موسسات حسابداری و حسابرسی و … بعضی دیگر هم بصورت غیرمستقیم با تصمیمات و قوانین و عملکردها بر سازمان شما تاثیر گذارند. مانند وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی، سازمان حسابرسی و …در ادامه هشت سازمان و نهاد مالی مهم را بصورت مختصر بررسی می کنیم:

1) وزارت امور اقتصادی و دارایی: وزارت اقتصاد مهم ترین نهاد اقتصادی و مالی ایران است که تعداد زیادی از سازمان های مهم اقتصادی و مالی وابسته به این وزارتخانه است. می توانید به سایت این وزارتخانه رجوع کنید و در قسمت نمودار سازمانی، سازمان های وابسته به این وزارتخانه را مشاهده کنید. سازمان هایی نظیر سازمان امور مالیاتی، گمرک، بیمه مرکزی، سازمان خصوصی سازی، سازمان حسابرسی، سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت سهامی بیمه ایران، و بانک های ملی، سپه، مسکن، کشاورزی، توسعه صادرات، صنعت و معدن، پست بانک و چندین سازمان مهم دیگر همگی وابسته به این وزارتخانه هستند.

این وزارتخانه اختیارات زیادی دارد و وظایف گوناگونی نیز بر عهده آن است. به طور کلی مسئولیت تنظیم سیاست های اقتصادی و مالی کشور و ایجاد هماهنگی بین آنها در بخش های دولتی و خصوصی برعهده این سازمان است.

2) بانک مرکزی: طبق قانون پولی و بانکی کشور بانک مرکزی بانکدار دولت و زیر نظر دولت است. رئیس این بانک توسط مجمع عمومی متشکل از رئیس جمهور، وزیر اقتصاد و … تعیین می شود. این نهاد مسئول اصلی تنظیم کننده سیاست های پولی و اعتباری کشور است. بانک مرکزی وظایف و اختیارات گسترده ای دارد که در ماده 11 الی 15 قانون پولی و بانکی کشور تعیین شده است. حفظ ارزش داخلی و خارجی پول ملی کشور، انتشار اسکناس و ضرب سکه های فلزی رایج کشور، نظارت بر بانک ها و موسسات اعتباری، تنظیم مقررات مربوط به معاملات ارزی، نظارت بر معاملات طلا، نگاهداری ذخائر ارزی و طلای کشور، نگاهداری حسابهای وزارتخانه ها و موسسات دولتی و … برخی از وظایف و اختیارات این نهاد است.

3) سازمان امور مالیاتی: تا قبل از سال 1381 امور مالیاتی کشور توسط معاونت مالیاتی وزارت امور اقتصادی و دارایی انجام می شد. بعد از سال 1381 در اجرای ماده 59 قانون برنامه سوم توسعه، سازمان امور مالیاتی کشور به صورت یک موسسه دولتی و زیر نظر وزارت امور اقتصادی و دارایی ایجاد گردید. با ایجاد این سازمان کلیۀ اختیارات، وظایف، نیروی انسانی، امکانات و تجهیزات موجود وزارت امور اقتصادی و دارایی در معاونت امور مالیاتی و بخش و حوزه های مالیاتی به این سازمان منتقل گردید. تصدی کلیه امور راجع به اجرای مقررات انواع مالیاتهای مستقیم و غیر مستقیم و سایر مالیاتها بر عهده این سازمان است.

4) سازمان تامین اجتماعی: سازمان تامین اجتماعی یک بیمه گر اجتماعی است و از لحاظ قانونی یک سازمان عمومی غیر دولتی است که بخش عمدۀ منابع مالی آن از محل حق بیمه های دریافتی از بیمه شده‌ها تامین می شود و متکی به منابع دولتی نیست. در حال حاضر جمعیت تحت پوشش این سازمان، بیش از 14 میلیون نفر بیمه شده و بیش از 3/7 میلیون نفر مستمری‌بگیر است که با درنظر گرفتن افراد خانواده بیمه‌شدگان، جمعیت تحت پوشش این سازمان برای خدمات درمانی قریب به 43 میلیون نفر است. خدمات این سازمان به بیمه شده‌ها شامل مستمری بازنشستگی، مقرری بیمه بیکاری، مستمری از کارافتادگی، کمک هزینه ازدواج و خدمات درمانی و … است.

5) سازمان بورس و اوراق بهادار: وظیفۀ اصلی بورس آماده سازی بستر و زیرساخت ارتباط بین سرمایه‌گذاران و متقاضیان استفاده از این سرمایه است. شرکت های بزرگ و باثباتی که شرایط لازم برای پذیرش سرمایه های عمومی را دارند در بورس پذیرش می شوند . سازمان بورس و اوراق بهادار ایران زیر نظر شورای عالی بورس وظیفۀ نظارت بر حسن اجرای قانون بازار اوراق بهادار مصوب سال 1384 را دارد که ممکن است برای تحقق آن، مجموعه‌ای از آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی را تدوین، تصویب و ابلاغ کند. سازمان بورس و اوراق بهادار یک مؤسسه عمومی غیردولتی دارای شخصیت حقوقی و مالی مستقل است که از محل کارمزدهای دریافتی و سهمی از حق‌پذیرش شرکت‌ها در بورس‌ها و دیگر درآمدها اداره می‌شود. سازمان بورس دارای هيأت مديره متشکل از پنج عضو است. اعضای هيأت مديره از ميان افراد امين و دارای حسن شهرت و تجربه در رشته مالی منحصراً از كارشناسان بخش غيردولتی به پيشنهاد رئيس شورای عالی بورس و با تصويب شورا برای مدت پنج سال انتخاب مي‌شوند. رئيس شورا حكم اعضای هيأت مديره را صادر مي‌كند.

6) سازمان حسابرسی: سازمان حسابرسی موسسه‌ای دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی و وابسته به وزارت امور اقتصادی و دارایی است. این سازمان وظیفۀ حسابرسی و بازرسی قانونی شرکت ها و موسسات دولتی را انجام می دهد. همچنین تدوین و انتشار استانداردهای حسابداری و حسابرسی (با نظرخواهی از جامعه حسابداران رسمی ایران و سایر مراجع ذیصلاح) وظیفۀ مهم دیگر این سازمان است. کلیۀ امور حسابداری و حسابرسی در ایران طبق اصول و ضوابط تعیین شده در استانداردهای تعیین شده توسط سازمان حسابرسی انجام می شود.

7) جامعه حسابداران رسمی ایران: جامعۀ حسابداران رسمی ایران اصلی ترین انجمن حرفه ای حسابداران گواهی شده در ایران است. این موسسه، غیر دولتی، غیرانتفاعی، و دارای استقلال مالی و شخصیت حقوقی مستقل است.

این سازمان به منظور ياري رساندن به دولت در اعمال نظارت بر واحدهاي توليدي، بازرگاني و خدماتی، و همچنين حصول اطمينان از قابل اعتماد بودن صورتهاي مالي واحدهاي مزبور در جهت حفظ منافع عمومي، صاحبان سرمايه و ديگر اشخاص، ذينفع تشكيل شده است.

حسابرسي و بازرسي قانوني شركت هاي سهامي عام، شركتهاي سهامي خاص، شركتهاي غير سهامي و همچنین حسابرسی مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی بعضی از خدماتی است که اعضای جامعه حسابداران رسمی ایران ارائه می کند.

عضویت در جامعه حسابداران رسمی ایران و کسب عنوان حسابدار رسمی شرایط خاصی دارد و نیازمند تحصیلات و سوابق کاری و همچنین قبولی در آزمون است.

8) موسسات حسابرسی و خدمات مالی: موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران با مشارکت حداقل 3 نفر حسابدار رسمی تشکیل می شود و انواع خدمات مالی و حسابداری و حسابرسی و بازرسی قانونی را ارائه می دهند. نوعی دیگر از موسسات حسابداری وجود دارد که به آنها موسسات حسابداری و خدمات مالی می گویند. موسسات حسابداری و خدمات مالی بیشتر جهت ارائه خدمات به شرکت های کوچک و متوسطی است که می خواهند امور حسابداری و مالیاتی خود را برونسپاری کنند. این شرکت ها با عقد قرارداد با شرکت های کوچک و متوسط اموری نظیر تامین نیروی حسابداری و انجام امور حسابداری و مالیاتی را انجام می دهند.

این ها بخشی از مهم ترین سازمان ها و نهادهای مالی بود که یک مدیر باید با آن آشنایی کافی را داشته باشد. در مقالات دیگر تعداد بیشتری از این نهادها را معرفی خواهیم کرد.

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Last Minute Vacations Package

SAVE UP TO 80%

Enter Your Email To Find Discount On Your Dream Vacations!
GET MY DISCOUNT OFFER
Hurry up, Limited Deals Available!
close-link

آیا قبل از خرید می‌توانم بخشی از کتاب را مطالعه کنم؟

بله، حتماً. رضایت شما خیلی بیشتر از فروش یک کتاب برای ما اهمیت دارد. ما هم مثل شما در هنگام خرید دوست داریم اطمینان کافی را پیدا کنیم. 

ایمیل‌تان را وارد کنید تا بلافاصله 60 صفحۀ اول کتاب را بصورت رایگان برایتان ایمیل کنیم. بخش زیادی را برایتان ارسال می‌کنیم تا با خیال راحت تصمیم‌گیری کنید.
 
همین الان 60 صفحه اول را برایم ایمیل کنید.
close-link

برای دانلود مینی دورۀ «حسابداری برای مدیران» ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید.

پس از اینکه ایمیلتان را وارد کردید، لینک دانلود ویدئوها پس از چند دقیقه برایتان ارسال می‌شود.
 
همین الان لینک دوره را برایم ایمیل کنید.
close-link
question