Financial strategies

دانستن چه استراتژی‌هایی برای موفقیت مالی سازمان ضروری است؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه
0
(0)

موفقیت مالی سازمان وابسته به اتخاذ سیاست‌ها و استراتژی‌های مالی مناسب است. در این مقاله می‌خواهیم با انواع سیاست‌های مالی در حوزۀ مدیریت مالی شرکت‌ها آشنا بشویم.

استراتژی‌های مالی چیست؟

یکی از اهداف مدیریت مالی حداکثر کردن ارزش شرکت است. مدیران مالی این کار را با اتخاذ سیاست‌ها و استراتژی‌های مالی انجام می‌دهند. در مدیریت مالی شرکت، همواره انتخاب‌های گوناگونی وجود دارد که هرکدام از این انتخاب‌ها بازده و ریسک متفاوتی را ایجاد می‌کند، ازاین‌رو مدیران شرکت همواره در جستجوی روش‌هایی برای افزایش بازده و کاهش ریسک هستند. به بیان ساده استراتژی‌های‌ مالی بعدی از استراتژی‌ شرکت است که ماهیت و جهت امور مالی را مشخص می‌کند. مهم‌ترین استراتژی های مالی به چهار دستۀ زیر تقسیم می‌شود:

۱) استراتژی‌های تأمین مالی:

تأمین مالی به معنی جذب و به‌کارگیری منابع مالی جهت انجام فعالیت‌ها و پروژه‌های اقتصادی است. اولین دغدغۀ مدیران قبل از برنامه‌ریزی یا اجرای یک فعالیت اقتصادی، تأمین مالی از بهترین منابع است. زیرا منابع مالی دارای هزینه‌ها و ریسک‌هایی هستند که انتخاب هرکدام می‌تواند تبعاتی داشته باشد.

ابزارهای مختلفی جهت تأمین مالی وجود دارد، ولی همۀ این ابزارها جزو دو دستۀ کلی هستند:

ابزارهای بدهی و ابزارهای حقوق مالکانه.

 این دو نوع تأمین مالی تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند ولی به‌طورکلی تفاوت آن‌ها در ماهیت ادعای هرکدام نسبت به دارایی‌های شرکت است.

ابزارهای بدهی

تأمین مالی از طریق بدهی با روش‌های مختلفی انجام می‌شود ولی تمام این روش‌ها ماهیت یکسانی دارد. تأمین مالی از طریق بدهی اغلب مبتنی بر قراردادی است که طی آن در زمان‌های مشخصی (زمان‌های سررسید) اصل یا فرع بدهی توسط جریان‌های نقدی شرکت یا پروژه پرداخت می‌شود. از ابزارهای بدهی می‌توان به تسهیلات بانکی، اوراق مشارکت، اوراق صکوک، حساب‌های پرداختنی، خرید دین و … اشاره کرد.

ابزارهای حقوق مالکانه

تأمین مالی از طریق حقوق مالکانه مربوط به سهام‌داران یا شرکای شرکت است. سهام‌داران یا شرکای شرکت نسبت به سرمایۀ خود، سود حاصل از فعالیت اقتصادی را دریافت می‌کنند. البته درهرصورت بستانکاران شرکت در دریافت مطالبات نسبت به سهام‌داران و شرکا اولویت دارند. درصورتی‌که شرکت در روند انحلال یا ورشکستگی باشد ابتدا بستانکاران مطالبات خود را دریافت می‌کنند و بعد سهام‌داران. از ابزارهای حقوق مالکانه می‌توان به سرمایۀ بنیان گذاران و سهام‌داران، افزایش سرمایه، سود انباشته، فروش دارایی‌ها، جاری شرکا و … اشاره کرد.

چهار عامل مهم در تعیین استراتژی تامین مالی

۱) هزینۀ منابع مالی: همۀ منابع مالی هزینه‌ای دارد که باید به‌درستی برآورد شود. به هزینۀ منابع مالی هزینه سرمایۀ شرکت می‌گویند.

۲) ریسک منابع مالی: همۀ منابع و روش‌های تأمین مالی دارای ریسک‌هایی است که باید در نظر گرفته شود. به طور معمول تأمین مالی از طریق بدهی ریسک شرکت را افزایش می‌دهد.

3) مدت‌زمان تأمین مالی: زمان یکی از مباحث مهم در تأمین مالی است. هر نوع تأمین مالی شامل جریانات نقد ورودی و خروجی است. در تأمین مالی در زمانی مشخص منابع مالی را دریافت می‌کنیم و در زمان سررسید نیز باید منابع مالی را بازپرداخت کنیم. جریان‌های نقدی فعالیت‌های شرکت نیز همین وضعیت را دارد. در زمان مشخصی نیاز به منابع نقدی برای هزینه‌ها داریم و در زمان دیگری درآمد حاصل می‌شود. برنامه‌ریزی درست جهت تطبیق زمان‌های ورود منابع مالی با نیاز شرکت و همچنین درآمدهای حاصل از فعالیت‌ها با سررسید پرداختی‌ها یکی از مهم‌ترین وظایف مدیران مالی است.

۴) محدودیت‌های تأمین مالی: در هر روش تأمین مالی محدودیت‌هایی وجود دارد و همۀ شرکت‌ها قادر به استفاده از تمام روش‌های تأمین مالی نیستند. برای اینکه بتوانید روش‌های مناسب تأمین مالی را انتخاب کنید باید از شرایط و محدودیت‌های انواع تأمین مالی اطلاع داشته باشید.

۲) استراتژی‌های سرمایه‌گذاری:

در فرایند برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های اقتصادی پس از تأمین مالی باید وجوه حاصله را طبق برنامه، صرف فعالیت‌های اقتصادی موردنظر کنیم. فعالیت‌های اقتصادی به‌طورکلی به دو نوع سرمایه‌گذاری نیاز دارند:

  • سرمایه‌گذاری در دارایی‌های ثابت و سرمایه‌ای
  • سرمایه‌گذاری در سرمایه در گردش

سرمایه‌گذاری در دارایی‌های ثابت و سرمایه‌ای شامل خرید زمین، ساختمان، تأسیسات، تجهیزات، ماشین‌آلات، خط تولید و … است و سرمایه‌گذاری در سرمایه در گردش نیز شامل سرمایه‌گذاری در دارایی‌های جاری نظیر موجودی‌های نقدی، موجودی کالا، حساب‌های دریافتنی و … می‌شود. نسبت این دو نوع سرمایه‌گذاری در هر فعالیتی متفاوت است. بعضی از فعالیت‌ها مانند فعالیت‌های تولیدی نیاز به سرمایه‌گذاری زیادی در دارایی‌های غیر جاری دارند و بعضی دیگر مانند شرکت‌های بازرگانی بیشتر منابع خود را در موجودی کالا سرمایه‌گذاری می‌کنند. به همین دلیل نمی‌توان برای همۀ شرکت‌ها نسبت خاصی از میزان سرمایه‌گذاری در هر یک از موارد را در نظر داشت. شرایط و ویژگی‌های خاص هر شرکت می‌تواند سیاست‌های کلان سرمایه‌گذاری را تعیین کند.

سرمایه‌گذاری در دارایی‌های ثابت و سرمایه‌ای را با روش‌های بودجه‌بندی سرمایه‌ای مورد ارزیابی قرار می‌دهند و سرمایه‌گذاری در سرمایه در گردش مربوط به سیاست‌های سرمایه در گردش می‌شود.

۳) استراتژی‌های سرمایه در گردش:

به سرمایه‌گذاری شرکت در دارایی‌های جاری (کوتاه‌مدت) نظیر موجودی‌های نقدی، حساب‌های دریافتنی، موجودی مواد و کالا، اوراق بهادار کوتاه‌مدت و … سرمایه در گردش گفته می‌شود. سرمایه در گردش، سرمایۀ موردنیاز برای اجرای عملیات جاری شرکت است.

برای بسیاری از شرکت‌ها، به‌خصوص شرکت‌های کوچک، سرمایه در گردش بخش مهمی از دارایی‌ها را تشکیل می‌دهد و مدیریت آن نقش مهمی در عملکرد مالی شرکت دارد. شرکت‌های کوچک حتی دارایی‌های غیر جاری خود را نیز بیشتر از طریق اجاره تأمین می‌کنند که همین امر تأثیر مضاعفی بر سرمایه در گردش دارد. اهمیت مدیریت سرمایه در گردش زمانی بیشتر نمایان می‌شود که شرکت تحت فشارهای نقدینگی باشد، در چنین شرایطی وظیفۀ مدیر مالی برنامه‌ریزی دقیق جهت تأمین نیازهای نقدینگی عملیات جاری و درعین‌حال حداکثرسازی بازده عملیات است.

مقدار مناسب سرمایه در گردش

به‌طورکلی مدیریت سرمایه در گردش از دو جنبۀ ریسک و بازده دارای اهمیت است. مقادیر زیاد سرمایه در گردش باعث کاهش ریسک شرکت می‌شود، زیرا احتمال اینکه شرکت نتواند بدهی‌های جاری خود را در موعد مقرر پرداخت کند کاهش می‌یابد. ولی از طرف دیگر باعث کاهش بازده شرکت نیز می‌شود. مقادیر پایین سرمایه در گردش نیز باعث افزایش ریسک و درعین‌حال افزایش بازده شرکت می‌شود. پس سیاست‌های مدیریت سرمایه در گردش باید به نحوی باشد که ریسک و بازده متعادل و معقولی را برای شرکت در برداشته باشد.

برای رسیدن به سیاست مناسب سرمایه در گردش باید به سه سؤال زیر پاسخ بدهیم:

۱) چه سطحی از سرمایه در گردش مناسب شرکت است؟

۲) سرمایه در گردش از چه طریقی باید تأمین مالی شود؟

۳) سرمایه در گردش به چه روش‌های باید مدیریت شود؟

۴) استراتژی‌های تقسیم سود:

تقسیم سود حاصل از فعالیت اقتصادی شرکت هم برای سهام‌داران و هم برای مدیران شرکت اهمیت دارد. برخی سهام‌داران تمایل دارند سود نقدی سهام را دریافت کنند، ولی بعضی دیگر تمایل دارند با سرمایه‌گذاری مجدد سود در داخل شرکت و با اجرای طرح‌های توسعه‌ای قیمت سهامشان افزایش پیدا کند. مدیران شرکت نیز گاهی تمایل دارند بجای تأمین مالی خارجی از منابع داخلی نظیر سود انباشته جهت تأمین مالی توسعۀ فعالیت‌ها استفاده کنند. به همین منظور برآورد دقیق نیازهای شرکت و انتخاب سیاست‌های مناسب تقسیم سود می‌تواند در موفقیت مالی سازمان مؤثر باشد.

 

در این مقاله با چند مورد از استراتژی‌های مالی مهم آشنا شدیم. در مقالات دیگری جزئیات بیشتری از این استراتژی‌ها را توضیح خواهیم داد.

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Last Minute Vacations Package

SAVE UP TO 80%

Enter Your Email To Find Discount On Your Dream Vacations!
GET MY DISCOUNT OFFER
Hurry up, Limited Deals Available!
close-link

آیا قبل از خرید می‌توانم بخشی از کتاب را مطالعه کنم؟

بله، حتماً. رضایت شما خیلی بیشتر از فروش یک کتاب برای ما اهمیت دارد. ما هم مثل شما در هنگام خرید دوست داریم اطمینان کافی را پیدا کنیم. 

ایمیل‌تان را وارد کنید تا بلافاصله 60 صفحۀ اول کتاب را بصورت رایگان برایتان ایمیل کنیم. بخش زیادی را برایتان ارسال می‌کنیم تا با خیال راحت تصمیم‌گیری کنید.
 
همین الان 60 صفحه اول را برایم ایمیل کنید.
close-link

برای دانلود مینی دورۀ «حسابداری برای مدیران» ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید.

پس از اینکه ایمیلتان را وارد کردید، لینک دانلود ویدئوها پس از چند دقیقه برایتان ارسال می‌شود.
 
همین الان لینک دوره را برایم ایمیل کنید.
close-link
question