حداقل نکات مالی که یک مدیر عامل باید بداند

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

امروزه با پیچیدگی های دنیای کسب و کار مسئولیت های مدیران نیز بیشتر شده است. بخشی از این مسئولیت ها در حوزه حسابداری و امور مالی است. حداقل هایی وجود دارد که یک مدیرعامل یا مدیر اجرایی باید بداند. دانستن این موارد هم ریسک کسب و کار شما را کاهش می دهد و هم در مسیر موفقیت و بهبود اوضاع کمکتان می کند. برخی از این موارد به شرح زیر است:

  • مفاهیم پایه ای مالی: شما قبل از هرچیز باید مفاهیم پایه ای مالی مانند داریی، هزینه، بدهی، سرمایه، سود، زیان، ریسک و … را به خوبی درک کنید، اینها پایۀ درک کلیه مسائل مالی است.
  • ساختار مالی کشور: در هر کشوری که باشید آن کشور ساختار و نهادهای مالی مخصوص به خودش را دارد که شما باید در حد نیاز از آنها اطلاع داشته باشید. برخی از این نهادها به صورت غیرمستقیم و بعضی دیگر به صورت مستقیم بر شرکت شما تاثیرگذار هستند. در درجۀ اول سعی کنید نهادهایی که ارتباط زیادی با فعالیت های شما دارند را به خوبی بشناسید. سازمان بورس، نهادهای مالیاتی و بانک ها و بیمه و … بعضی از آن ها هستند.
  • قوانین و مقررات مالی: قوانین و ضوابط مختلفی برای مسائل مالی وجود دارد که به عنوان یک مدیر باید بر کلیات آن تسلط داشته باشید. با دانستن این قوانین می توانید ریسک کسب و کار خود را کاهش دهید و با خیال راحت شرکت خود را اداره کنید. شاید برایتان سوال باشد که آیا این ها هم جزو مسائل مالی است. مثالی میزنم، قطعا دانستن قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی جزوی از تخصص رانندگی نیست ولی برای اینکه بتوانید با خیال راحت رانندگی کنید و از جرائم در امان باشید حتما باید قوانین راهنمایی و رانندگی را بلد باشید، قوانین مالی هم دقیقا همین کارکرد را دارد.
  • ساختار مالی و حقوقی شرکت: مدیر هر شرکتی که هستید در ابتدا باید قوانین و مقررات و نحوۀ ادارۀ شرکت خود را بدانید. به عنوان مثال شرکت های سهامی قوانین و مقررات خاصی دارند که بعضی از آنها الزامات قانونی است و باید حتما آن ها را رعایت کنید.
  • واحد حسابداری و امور مالی: واحد مالی سازمان مثل دیگر بخش های سازمان متشکل از کارمندان، فرآیندها و تجهیزاتی است که اطلاع داشتن از برخی جزئیات آن برای یک مدیر الزامی است. دقیقا همانطور که از فرآیندهای تولیدی، عملیاتی و فروش خود اطلاعات دارید باید از فرآیندهای مالی سازمان خود نیز اطلاعات کافی را داشته باشید.
  • سیستم حسابداری: حسابداری سیستم ثبت و ضبط و طبقه بندی رویدادهای مالی سازمان است و گزارش هایی را به شما می دهد که به کمک آن می توانید روند مالی فعالیت های خود را درک کنید و آنها را بهبود دهید. به عنوان یک مدیر بهتر است آشنایی کافی را با حسابداری داشته باشید، در غیر اینصورت مدام باید وابسته به حسابدار و مدیر مالی خود باشید و هیچگاه به خوبی از گزارشات حسابداری استفاده نخواهید کرد. حسابداری زبان تجارت است، و دانستن آن در زمان حاضر برای همۀ مدیران ضروری است.
  • تجزیه و تحلیل مالی: تجزیه و تحلیل مالی در اصل یک هنر است. هنری که تلفیقی از دانش، تجربه و نگرش تحلیلگر است. شما با آشنایی با روش ها و متدهای علمی تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی می توانید داده ها و گزارش های مالی را به خوبی درک کنید و آنها را برای خود ملموس کنید و در نتیجه تصمیمات بهتری برای حال و آینده سازمان خود اتخاذ کنید.
  • برنامه ریزی مالی: شما به عنوان یک مدیر باید توانایی این را داشته باشید که با توجه به اطلاعات مالی و روند فعالیت های شرکت برای آینده برنامه ریزی کنید یا اینکه حداقل در برنامه ریزی مالی با واحد مالی خود مشارکت کنید.
  • مدیریت مالی: شما در سازمان خود منابع نقدی و غیر نقدی دارید که برای حداکثر سازی سود نیاز است آنها را به خوبی مدیریت کنید. و برای تامین سرمایه و مدیریت بدهی های خود نیز نیازمند استراتژی هایی هستید که همۀ این موضوعات در حیطه مدیریت مالی سازمان جای می گیرد. قطعا این وظیفه را برای شرکت های بزرگ مدیران مالی انجام می دهند ولی برای کسب و کارهای کوچک معمولا مدیران خودشان مدیریت مالی را انجام می دهند.

نتیجه گیری: این موارد سرفصل های حداقل نکات مالی است که به عنوان یک مدیر غیر مالی باید بلد باشید. کتاب های مختلفی برای این موضوع نوشته شده است. ما نیز در سایت کسب خلاق در قسمت مقالات یک دسته بندی مجزا به عنوان آموزش های مالی به مدیران داریم که مطالب مالی مورد نیاز مدیران را در این قسمت قرار می دهیم.

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Last Minute Vacations Package

SAVE UP TO 80%

Enter Your Email To Find Discount On Your Dream Vacations!
GET MY DISCOUNT OFFER
Hurry up, Limited Deals Available!
close-link

آیا قبل از خرید می‌توانم بخشی از کتاب را مطالعه کنم؟

بله، حتماً. رضایت شما خیلی بیشتر از فروش یک کتاب برای ما اهمیت دارد. ما هم مثل شما در هنگام خرید دوست داریم اطمینان کافی را پیدا کنیم. 

ایمیل‌تان را وارد کنید تا بلافاصله 60 صفحۀ اول کتاب را بصورت رایگان برایتان ایمیل کنیم. بخش زیادی را برایتان ارسال می‌کنیم تا با خیال راحت تصمیم‌گیری کنید.
 
همین الان 60 صفحه اول را برایم ایمیل کنید.
close-link

برای دانلود مینی دورۀ «حسابداری برای مدیران» ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید.

پس از اینکه ایمیلتان را وارد کردید، لینک دانلود ویدئوها پس از چند دقیقه برایتان ارسال می‌شود.
 
همین الان لینک دوره را برایم ایمیل کنید.
close-link
question